Denne kan dukke opp i år
Først invaderte kongekrabben Finnmark, og så dukket snøkrabben opp i Barentshavet. Sør i landet har to asiatiske strandkrabber dukket opp – og nå står kanskje en ny art for døren.
Denne kan dukke opp i år
Amerikansk steinkrabbe. Foto: Rachel Crane, iNaturalist (CC BY 4.0)
FREMMEDARTER

Denne kan dukke opp i år
Først invaderte kongekrabben Finnmark, og så dukket snøkrabben opp i Barentshavet. Sør i landet har to asiatiske strandkrabber dukket opp – og nå står kanskje en ny art for døren.
  11. januar 2026
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Listen over såkalte «dørstokkarter» – arter som finnes i våre naboland, men ennå ikke har dukket opp i våre farvann – inneholder flere krepsdyr.

En av artene er den amerikanske steinkrabben, Cancer irroratus. Den finnes naturlig langs østkysten av USA og Canada, men nå er den på flyttefot.

Steinkrabbe

Foto: Ian Manning, iNaturalist (CC BY 4.0)


I 2006 ble krabben funnet av en dykker i Hvalfjörður sørvest på Island, og siden har den spredd seg raskt og finnes nå langs 70% av sagaøyas kyster.

Det er også gjort funn i Nordsjøen, og en voksen hunn ble funnet ved den svenske Kattegatkysten i 2019. Norge kan være neste stoppested på ferden.

LES OGSÅ
Import av denne kan bli forbudt


På Island har den etablert reproduserende bestander, og det er indikasjoner på at den konkurrerer ut naturlige arter som strandkrabbe og pyntekrabbe.

Likevel vurderes arten som lav risiko på Fremmedartslista. Den har moderat invasjonspotensial og liten økologisk effekt, ifølge Artsdatabanken.

Disse artene venter forskerne på


Steinkrabben blir opptil 13 cm bred over ryggskjoldet. Fargen varierer mellom gulbrun og rødlig eller lilla, ofte med mørkerøde eller brune flekker.

Små individer kan minne om strandkrabbe, mens store individer likner mer på taskekrabbe – dog uten de svarte klospissene.

Annonse:


Steinkrabben finnes naturlig på sand- og grusbunn fra fjæra og ned til ca. 170 meters dyp. Den har stor temperaturtoleranse, fra 5 til 25°C.

Arten har planktoniske larver som kan overleve saltholdiget på 20–35 psu. Den mest sannsynlige spredningsmåten er ballastvann.

Har du funnet noe rart?


Hvis du har funnet noe uvanlig vil Havforskningsinstituttet gjerne vite om det. Hjelp forskerne ved å registrere funnet på www.dugnadforhavet.no.


Dugnad for Havet
Har du funnet noe du tror er en fremmed art, eller noe du ikke vet hva er for noe? Havforskningsinstituttet vil gjerne ha rapporter om fremmede arter, uvanlige funn og sjeldne fiskearter.

Registrer funnRegistrer funn

Se funnSe funn

Siden dykkerne har en unik mulighet til å oppdage nye marine arter kan nettopp dine observasjoner være av stor verdi!

Les mer på www.dugnadforhavet.no




Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Begynne å dykke - eller ta et videregående kurs?

 

IANTD tilbyr opplæring på alle nivåer fra nybegynner til avansert teknisk nivå. Organisasjonen var først ute med forskjellige kurs i teknisk dykking på 90-tallet. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr IANTD-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Gratis webinar om fridykking i kveld

    Vil du begynne med fridykking, men har ikke fått tatt kurs? Kanskje du har kjøpt en utstyrs­pakke og vil lære mer? Nå får du et gratis grunnkurs hos Frivannsliv!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Dykk Thistlegorm og 11 andre vrak

    Dykkebazaar og Aggressor Fleet byr på en fantastisk liveaboard hvor man får dykke alle de beste vrakene i Rødehavet – og de har gode betingelser for dykkeklubber og grupper.
Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS