Dragefisk-invasjon på Kypros
Etter at antallet dragefisk har økt dramatisk i det østlige Middelhavet finansierer nå EU et prosjekt for å kontrollere bestanden. «Wanted dead or fried» står det å lese på plakater i havnen i Larnaca på Kypros.

Dragefisk, her fotografert i Rødehavet. Foto: Christian Skauge
MARINBIOLOGI
Dragefisk-invasjon på Kypros
Etter at antallet dragefisk har økt dramatisk i det østlige Middelhavet finansierer nå EU et prosjekt for å kontrollere bestanden. «Wanted dead or fried» står det å lese på plakater i havnen i Larnaca på Kypros.
Siden dykkere hadde nettopp fjernet omtrent 150 av de vakre, men giftige fiskene fra vraket var det ikke mange å se.
Dragefisken dukket opp i Middelhavet i 1991, men så ble den ikke sett igjen før i 2012. I år har antallet eksplodert og situasjonen er ute av kontroll, skriver Euronews.
Video: Euronews/YouTube
EU har nå satt i gang et fire år langt prosjekt for å kontrollere bestanden av de invaderende fiskene. Det gjennomføres dykk for å jakte på og drepe dragefisken, og prosjektet skal også promotere den som mat:
– Dragefisk kan tilberedes på mange forskjellige måter. På grillen, stekt... hvordan du vil. Så lenge du fjerner ryggraden, som inneholder giften, kan du bruke den som en hvilken som helst annen fisk, sier kokken Stelios Georgiou.
Også i Karibia er dragefisken et problem:
Video: Real Wild/YouTube
Dragefisken (Pterois miles) hører egentlig hjemme i Rødehavet og Indiahavet. Etter at Suezkanalen ble utvidet har den dukket opp i Middelhavet, og antallet øker raskt fordi den ikke har noen naturlige fiender.
De giftige piggene og evnen til å livnære seg på en lang rekke forskjellige småfisk gjør at dragefisken greier å etablere seg i stadig nye områder.
Annonse:
Voksne dragefisk kan produsere to millioner egg i året, som flyter fritt og spres med havstrømmene.
Forskerne frykter at varmere vann i Middelhavet gir dragefisken bedre livsbetingelser. Dette truer hele økosystemet i regionen, og det har blitt rapportert om store mengder dragefisk i Tyrkia, Hellas og Libanon.