Pistolreker forstyrret sonar
Pistolreke. Foto: A. Anker og S. Grave (CC BY-SA 3.0)
Pistolreker forstyrret sonar
Lørdag 11. april 2026
Pistolreker forstyrret sonar
Pistolreke. Foto: A. Anker og S. Grave (CC BY-SA 3.0)
Andre verdenskrig gjorde at man for alvor oppdaget den naturlige lyden i havet. Årsaken var en liten reke som gjorde livet surt for den amerikanske marinen.
Det var en rivende utvikling på sonarer, men det var en høylytt knitring som forstyrret signalene når man jaktet på ubåter.

– De oppdaget at den skyldige var en bitte liten reke med en forstørret klo – pistolreken, sier havforsker Geir Pedersen til hi.no.

Annonse:
 

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Begynne å dykke - eller ta et videregående kurs?

 

IANTD tilbyr opplæring på alle nivåer fra nybegynner til avansert teknisk nivå. Organisasjonen var først ute med forskjellige kurs i teknisk dykking på 90-tallet. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr IANTD-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Ta PADI Open Water i Ålesund i juni

    Ålesund Dykkersenter holder PADI Open Water grunnkurs for dem som har lyst til å lære å dykke før sommeren. Bli med og oppdag en fantastisk verden under overflaten i juni!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS