En god nyhet for Oslofjorden
Mandag var en bra dag for Oslofjorden. Da kom regjeringen med et forslag om nullfiske i hele indre Oslofjord og i de to nasjonalparkene Ytre Hvaler og Færder.
En god nyhet for Oslofjorden
Foto: Fredrik Myhre/WWF Norge
HAVMILJØ

En god nyhet for Oslofjorden
Mandag var en bra dag for Oslofjorden. Da kom regjeringen med et forslag om nullfiske i hele indre Oslofjord og i de to nasjonalparkene Ytre Hvaler og Færder.
  25. januar 2025
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
– Oslofjorden var tidligere en av de rikeste fjordene av sitt slag i verden, forteller Fredrik Myhre, seniorrådgiver hos WWF verdens naturfond i et nyhetsbrev.

Han forteller om en fjord som nærmest flommet over av tallrike fiskebestander og frodige leveområder. Torsk, sild, brisling og hummer fantes i hopetall, og fiskere kom langveis fra for å ta del i det store gildet.

Det høres uvirkelig ut, og enda mer uvirkelig er det å vite at både torpedo­formede makrellstørjer, eldgamle håkjerringer og enorme finnhvaler kalte Oslofjorden sitt hjem.

Fredrik Myhre

Foto: Fredrik Myhre/WWF Norge


– I dag er fjorden bare en skygge av seg selv. Jeg har dykket i Oslofjorden gjennom tre tiår, helt siden jeg på slutten av 1980-tallet lå med dykkermaske på hodet mellom fjæresteinene på Jeløya utenfor Moss, har Oslofjorden vært min hjemmebane, skriver Myhre.

– Bare i min tid har fjorden stadig blitt mer og mer syk. Heldigvis finnes det medisin, men det haster. En av ingrediensene i medisinen heter «fiskeforbud», legger han til.

Han mener at et slikt fiskeforbud dessverre nødvendig for å hjelpe livet i Oslofjorden opp på fote igjen.

LES OGSÅ
Vil frede hele Indre Oslofjord


Forbudet er anbefalt av Fiskeridirektoratet, og støttet av Miljødirektoratet og ledende havforskere ved Havforskningsinstituttet, Universitetet i Oslo, Universitetet i Ås og Norsk institutt for vannforskning.

– Derfor er jeg denne uken ekstremt glad for at både fiskeri- og havministeren og klima- og miljøministeren sammen har valgt å lytte til landets ledende havforskere i denne saken, sier Myhre.

Den endelige avgjørelsen er imidlertid ikke er tatt – den politiske beslutningen om å faktisk gjennomføre fiskeforbudet gjenstår. Myhre håper og tror de to ministrene følger opp.

TAG

Foto: Fredrik Myhre/WWF Norge


– Det skal også sies at et fiskeforbud heller ikke er det eneste som må til for å redde fjorden, forteller Myhre.

Han mener at flere tiltak må på plass så fort som mulig. Å minimere avrenningen fra landbruket og nitrogenforurensingen fra avløpet, i tillegg til fiskeforbudet, er blant de aller viktigste å prioritere fremover.

– Et fiskeforbud i Oslofjorden er likevel et viktig skritt på veien, sier den erfarne dykkeren og marinbiologen.

Annonse:


Han forteller at det vil gi både svake bestander av ulike arter og sårbare leveområder et helt nødvendig pusterom, og hjelpe til med å få tilbake noe av Oslofjordens tidligere storhet.

Dykkere er vel blant dem som savnet et yrende dyreliv, sunne leveområder og en natur som både kan nytes i fulle åndedrag og høstes fra på en bærekraftig måte aller mest.

Det som gjenstår nå, er å passe på at politikerne faktisk tar den endelige avgjørelsen om å gjennomføre forslaget, når høringen er over i april.

TAG

Foto: Fredrik Myhre/WWF Norge


Norge har verdens nest lengste kystlinje og seks ganger mer hav enn land, Myhre mener det er mange flere skjær i sjøen enn en syk Oslofjord.

– Jeg og WWF jobber for å få Norge til å velge den riktige kursen for havet inn i framtiden – blant annet ved å få på plass flere og bedre marine verneområder, stoppe prosessen med gruvedrift på havbunnen og slutte å lete etter mer olje og gass, sier Myhre.

Han avslutter med å oppfordre alle til å bli havfadder hos WWF Norge, og påpeker at engasjement er viktig i kampen for et levende hav.

Kilde: WWF verdens naturfond



ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Dyreliv i Havet: Lær mer om pigghuder

    Boka «Dyreliv i havet» er en skattkiste for dykkere med interesse for marinbiologi. Den finnes både i trykt utgave og som eBok, og det er bare én ting å gjøre: Løp og kjøp!

ANNONSE:

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Gratis webinar om nattdykking

    Frivannsliv ønsker velkommen til et spennende webinar om nattdykking for fridykkere. Lær mer om utstyr, sikkerhet og undervannsjakt om natten.
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS