Skal rydde tapte fiskeredskaper
Fiskeridirektoratets årlige opprenskingstokt etter tapte og gjenstående fiskeredskaper startet 10. august med det innleide fartøyet M/S «Vikingbank».
Skal rydde tapte fiskeredskaper
Foto: Gjermund Langedal, Fiskeridirektoratet
MILJØ

Skal rydde tapte fiskeredskaper
Fiskeridirektoratets årlige opprenskingstokt etter tapte og gjenstående fiskeredskaper startet 10. august med det innleide fartøyet M/S «Vikingbank».
  15. august 2023
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
– Toktet varer til slutten av september. Det går fra Ålesund i sør til Kirkenes i nord, opplyser Fiskeridirektoratet.

Der årlige opprenskingstoktet er et viktig bidrag for å redusere marin forsøpling og spøkelsesfiske. I 2022 ble det blant annet tatt opp 31.000 meter garn.

LES OGSÅ
31 kilometer garn fjernet fra havbunnen


– Brukbare deler og hele redskaper leveres tilbake til eier så langt som mulig, mens noe går til gjenvinning. Det som ikke kan nyttes på noen måte blir håndtert av avfallsmottak, sier toktleder Gjermund Langedal i Fiskeridirektoratet.

Toktet skal dekke fiskefeltene langs kysten fra Ålesund til Kirkenes, inkludert noen områder som ligger langt fra kysten. Fra Nord-Troms og videre østover vil deler av fjordområdene bli inkludert.

Nofir satte ny rekord for gjenvinning


– Områdene som vi plukker ut er gjenstand for streng prioritering etter hvor innsatsen kan gi best resultat, sier Langedal.

Han forteller at dette også er årsaken til at området sørover fra Sunnmøre mot svenskegrensen ikke er prioritert like høyt for årets tokt.

Annonse:


– Det vil likevel bli gjennomført to mindre tokt langs kysten av Sør-Norge, henholdsvis i Oslofjorden og i områdene ved Kristiansand, sier Langedal.

Fiskeridirektoratet oppfordrer fiskere som har glemt å melde fra om tap eller kjenner til områder med gjenstående redskaper slik at opprenskingen kan gjennomføres raskt og effektivt.

Opprinnelig publisert 11.08.2023



Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

PSS tilbyr utdanning fra grunnkurs til instruktør, og har kategorier for profesjonelle dykkere - fridykking, sportsdykking, teknisk dykking og førstehjelp/redning. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr PSS-kurs.


Annonsørinnhold:

  • Ta lappen hos OFDS - kurs i hele juni

    Dykking er både gøy og spennende, og ingenting er bedre enn å ha et dykkesertifikat i baklommen når du skal på ferie. Oslofjorden Dykkersenter holder kurs hver uke i juni – meld deg på i dag!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Ta PADI Open Water i Ålesund i juni

    Ålesund Dykkersenter holder PADI Open Water grunnkurs for dem som har lyst til å lære å dykke før sommeren. Bli med og oppdag en fantastisk verden under overflaten i juni!
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS