Kan bli katastrofe for Rødehavet
FN advarer om at en eksplosjon eller en oljelekkasje fra det forlatte tankskipet FSO Safer utenfor kysten av Jemen kan være nært forestående. Det vil bety en enorm miljøkatastrofe.
Kan bli katastrofe for Rødehavet
FSO Safer. Foto: United Nations Development Programme (UNDP)
MILJØ

Kan bli katastrofe for Rødehavet
FN advarer om at en eksplosjon eller en oljelekkasje fra det forlatte tankskipet FSO Safer utenfor kysten av Jemen kan være nært forestående. Det vil bety en enorm miljøkatastrofe.
  12. april 2022
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Det 46 år gamle tankskipet har ligget for anker ved Al Hudaydah i Jemen siden 1988, og har 1,1 millioner fat olje i tankene – fire ganger så mye som Exxon Valdez, som forårsaket den største miljøkatastrofen i USAs historie.

Nå er det fare for at det kan komme et enorm oljeutslipp innen kort tid, som følge av eksplosjon eller lekkasje i det gamle, rustne skipet, ifølge FN.

LES OGSÅ
Islandsk vrak lekker olje – kan bli miljøkatastrofe


– Hvis det skjer vil det utløse en massiv økologisk og humanitær katastrofe i et land som allerede er ødelagt etter sju år med krig, sier FNs humanitære koordinator for Jemen, David Gressly.

En lekkasje vil være en fullstendig katastrofe for kysten av Jemen, og FN anslår at 200.000 mennesker i Jemen umiddelbart vil miste livsgrunnlaget sitt.



FN foreslår å pumpe oljen fra det skjøre og rustne skipet over i et annet skip. Planen vil koste rundt 80 millioner dollar, melder Dagbladet.

Dersom dette ikke lykkes kan Rødehavet stå overfor en av de største oljekatastrofene verden noen gang har sett. Tiden er knapp, fiølge FN.

Kart

Kart som viser en beregning av hvordan oljeutslippet vil spre seg om sommeren og vinteren. Kilde: Wikipedia (CC BY 4.0)


Årstiden vil i noen grad avgjøre om resten av Rødehavet også blir rammet. Om sommeren går vind og strøm primært mot sør, mens det i vinterhalvåret er motsatt.

Da risikerer man at et oljeutslipp kan grise til korallrev også lenger nord i Rødehavet, og ødelegge noe av verdens beste dykking.

Annonse:


Det 362 meter lange tankskipet fra 1976 har en tonnasje på 192.679 BRT. I 1987 ble skipet ankret opp utenfor kysten av Jemen som et flytende oljelager.

I mars 2015 kom FSO Safer under kontroll av Houthi-militsen da borgerkrigen i landet brøt ut. Siden har skipet forfalt betydelig.





Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Gratis intro til uv-jakt og sanking

    Vil du komme i gang med undervannsjakt eller sanking av skjell, krabber og annen sjømat? Bli med på et gratis webinar hvor Martin Helseth forteller deg mer!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Ta PADI Open Water i Arendal

    Agder Dykkersenter inviterer alle som har lyst til å begynne å dykke til å melde seg på PADI Open Water Diver grunnkurs i Arendal i 1. mai-helgen.
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS