Skal fjerne 15 forlatte blåskjellanlegg
Fiskeridirektoratet har lansert en ny handlingsplan mot marin forsøpling. Et av tiltakene er fjerning av etterlatte blåskjellanlegg, og arbeidet starter umiddelbart.
Skal fjerne 15 forlatte blåskjellanlegg
Foto: Kystverket
MILJØ

Skal fjerne 15 forlatte blåskjellanlegg
Fiskeridirektoratet har lansert en ny handlingsplan mot marin forsøpling. Et av tiltakene er fjerning av etterlatte blåskjellanlegg, og arbeidet starter umiddelbart.
  21. mars 2021
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Fiskeridirektoratet har overtatt eierskapet til de 15 forlatte blåskjellanlegg etter konkursen i Agder Mussels. Opprydningsjobben skal lyses ut på anbud i disse dager, og det tas sikte på at anleggene skal være fjernet før høsten.

Agder Mussels sine 15 tillatelser til blåskjelloppdrett i kommunene Arendal, Risør og Tvedestrand ble trukket tilbake i 2019 og 2020 fordi det ikke hadde vært drift på anleggene på mange år.

– Fordi anleggene har ligget forlatt i skjærgården i mange år har de blitt et betydelig forsøplings- og miljøproblem, sier Siri Meling, regiondirektør i Fiskeridirektoratet.

LES OGSÅ
Nye tiltak mot forsøpling av havet


Det ble åpnet konkurs i selskapet i desember i 2020. Da de ble slått konkurs, gikk rådigheten av anleggene over til bostyrer. Boet har ingen midler og Fiskeridirektoratet har derfor inngått en avtale med bostyret om å overta anleggene.

– Avtalen som nå er inngått med bobestyrer sørger for at Fiskeridirektoratet får eierskap til anleggene i den hensikt å få de fjernet. Vi har hatt tett dialog med bostyrer for få dette til og er svært fornøyd med at vi nå har fått på plass en løsning, sier Meling.

Annonse:


Fiskeridirektoratet har også vært i dialog med Kystverket om saken, som har konstatert at anleggene kan utgjøre en fare for småbåttrafikken i området.

Oppryddingsjobben vil bli lagt ut på anbud i den nasjonale kunngjøringsdatabasen for offentlige anskaffelser, Doffin.

– Det er svært viktig for Fiskeridirektoratet at oppryddingen kommer i gang så fort som mulig. Vi kommer til å stille krav til selskapet som får oppdraget å fjerne og håndtere de forlatte anleggene på en bærekraftig måte, sier Meling.

Kilde: Fiskeridirektoratet

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Gratis intro til uv-jakt og sanking

    Vil du komme i gang med undervannsjakt eller sanking av skjell, krabber og annen sjømat? Bli med på et gratis webinar hvor Martin Helseth forteller deg mer!

ANNONSE:

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Ta PADI Open Water i Arendal

    Agder Dykkersenter inviterer alle som har lyst til å begynne å dykke til å melde seg på PADI Open Water Diver grunnkurs i Arendal i 1. mai-helgen.
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS