Dyrker urter under vann
Dyrking av nyttevekster under vann kan være en av løsningene for å få bukt med matmangelen i verden, og dette er idéen bak prosjektet Nemo's Garden i Italia.
Dyrker urter under vann
Foto: Nemo's Garden/Ocean Reef Group
HAVBRUK

Dyrker urter under vann
Dyrking av nyttevekster under vann kan være en av løsningene for å få bukt med matmangelen i verden, og dette er idéen bak prosjektet Nemo's Garden i Italia.
  Av Dykking.no
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Ifølge Food and Agriculture Organization brukes omtrent 11% av verdens landareal til avlingsproduksjon.

Med en befolkningsvekst som er forventet å nå 10 milliarder mennesker i 2050 trengs det mye mer mat – men arealet til å produsere det er ikke stort nok.

Nemo's Garden

Foto: Nemo's Garden/Ocean Reef Group


Det har vært mange forslag til hvordan havet kan brukes til matproduksjon. Norge er en av verdens største produsenter av oppdrettsfisk, og alger og andre marine dyr sees på som interessante alternativer i fremtiden.

– Havet dekker nesten 75% av jordens overflate, og hvis vi kan bruke dette på nye måter vil det være til stor hjelp i fremtiden, sier Luca Gamberini i Ocean Reef Group i Italia.





En forskergruppe har siden 2012 vist at det er mulig å dyrke urter og grønnsaker under vann, i det som er verdens første «undervannsfarm» utenfor kysten av Genova.

I hvert av minidrivhusene dyrker forskerne planter uten bruk av jord. I stedet får de en næringsoppløsning som gir dem det de trenger for å vokse.

Annonse:


Vannet får de fra kondens som samles under plexiglasset i de seks biosfærene som er plassert på åtte meters dyp – og de vokser dobbelt så raskt som på landjorden.

Forskerne har dyrket frem over 100 forskjellige planter på havbunnen i årenes løp, inkludert basilikum, jordbær, salat, bønner og salvie.






ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

Norges Dykkeforbund utdanner dykkere etter retningslinjene til CMAS, det internasjonale dykkeforbundet. Utdanningen skjer gjennom dykkeklubbene eller hos autoriserte dykkeskoler. Flere av dykkesentrene i bransjeregisteret tilbyr også CMAS-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Dykkereise: Passport to Paradise

    Indonesia er verdenskjent for sitt unike marine liv, og for mange står Lembeh Strait, Bunaken nasjonalpark og Bangka Island øverst på listen. Critters@Lembeh og Murex gir deg den ultimate dykkereisen – Passport to Paradise.

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Rabatt på gass for klubbene

    Norges Dykkeforbunds avtale med Nippon Gases gir medlemsklubbene og dykkeskoler med avtale rabatt på pustegasser og leie av flasker.
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS