Fant ny art i sjømatdisken
Da forskere undersøkte kjempeisopoder som var til salgs på et fiskemarked i Vietnam oppdaget de en ny art. De syntes den lignet på noen i Star Wars – ser du hvem?
Fant ny art i sjømatdisken
Foto: Nguyen Thanh Son
MARINBIOLOGI

Fant ny art i sjømatdisken
Da forskere undersøkte kjempeisopoder som var til salgs på et fiskemarked i Vietnam oppdaget de en ny art. De syntes den lignet på noen i Star Wars – ser du hvem?
  Av Dykking.no
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Kjempeisopoder av slekten Bathynomus er kjent som bọ biển eller «sea bugs» i Vietnam. Den nye arten fikk navnet Bathynomus vaderi.

– Navnet er inspirert av utseendet på hodet, som ligner påfallende på den karakteristiske hjelmen til Darth Vader fra Star Wars, skriver Pensoft Publishers.

Kjempeisopode

Foto: Nguyen Thanh Son


Bathynomus vaderi tilhører en gruppe isopoder eller tanglus kjent som «superkjemper», som kan bli opptil 32,5 cm lange og veie over et kilo.

Den nye arten hører hjemme ved Spratly-øyene i Vietnam, og fiskes av trålere på 3–400 meters dyp i den vietnamesiske delen av Sørkinahavet.

Kjempeisopode

Nguyen Thanh Son holder et eksemplar av en kjempeisopode som veier 2,6 kg på et sjømatmarked i Hanoi. Foto: Peter Ng


Tidligere ble kjempeisopodene solgt som bifangst til lave priser, men medie­oppmerksomhet de siste årene har ført til at de nå regnes som en delikatesse i Vietnam.

Prisene har økt kraftig, og enkelte hevder at smaker bedre enn hummer. Det har blitt vanlig å se dem til salgs levende på sjømatmarkeder i Hanoi, Ho Chi Minh-byen og Da Nang.

Kjempeisopode

Kanskje ikke så pen, men visstnok svært velsmakende. Foto: Nguyen Thanh Son


Ansatte fra Hanoi University kjøpte fire kjempeisopoder på et marked i Quy Nhon og sendte dem til Peter Ng fra Lee Kong Chian Natural History Museum i Singapore for identifisering.

Da Peter Ng undersøkte eksemplarene sammen med Nguyen Thanh Son fra Vietnam National University, oppdaget de at det var en hittil ubeskrevet art.

Annonse:


Nå har de publisert sine funn i journalen ZooKeys. At en så stor art har forblitt uoppdaget så lenge viser hvor lite vi vet om hva som lever i dyphavsmiljøet.

– Det er et presserende behov for å bedre forstå det dyphavsbiologiske mangfoldet fordi mennesker i økende grad forsøker å utnytte dette habitatet for fiskeri, olje og gass, og mineraler, skriver Pensoft.





Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

Norges Dykkeforbund utdanner dykkere etter retningslinjene til CMAS, det internasjonale dykkeforbundet. Utdanningen skjer gjennom dykkeklubbene eller hos autoriserte dykkeskoler. Flere av dykkesentrene i bransjeregisteret tilbyr også CMAS-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Dyreliv i havet – et must for dykkere

    Den 7. utgaven av boka «Dyreliv i havet» er en skattkiste for dykkere med interesse for marinbiologi. Den finnes både i trykt utgave og som eBok, og det er bare én ting å gjøre: Løp og kjøp!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • GPS AS gjør service på alle ventiler

    Gass og Pusteservice i Drøbak er ikke bare et servicesenter for yrkesdykkere og dykkebransjen – de tar imot ventilsett og flasker fra alle dykkere. Kanskje det er på tide med service?
Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS