Spennende koraller på mudderbunn
Foto: Christian Skauge
Spennende koraller på mudderbunn
Torsdag 4. desember 2025
Spennende koraller på mudderbunn
Foto: Christian Skauge
Sjøfjær og sjøpenner er koralldyr som lever på bløtbunn. De kan vokse fra 10 meter og ned til flere tusen meters dybde, avhengig av art.
Noen steder kan de stå såpass tett og mange sammen at det betegnes som en egen naturtype – sjøfjærbunn. Denne kan domineres av forskjellige arter, avhengig av bunntype og dyp.

Dykkere finner dem typisk på steder med mudrete bunn, gjerne innerst i fjordene. Les mer på www.hi.no/temasider.


Sjøfjærbunn i Bunnefjorden



Annonse:
 

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Dykkereise: Passport to Paradise

    Indonesia er verdenskjent for sitt unike marine liv, og for mange står Lembeh Strait, Bunaken nasjonalpark og Bangka Island øverst på listen. Critters@Lembeh og Murex gir deg den ultimate dykkereisen – Passport to Paradise.

ANNONSE:

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Bli med på fjæresafari i kveld

    Frivannsliv har lagt ut en reprise av et unikt webinar hvor Tommy Vangsmo og Martin Helseth forteller om hva som rører seg i fjæra. Se det sammen med familien!
Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS