Dykkepioneren Bob Hollis er død
En av dykkeindustriens største profiler gjennom mer enn et halvt århundre har gått bort. Bob Hollis grunnla blant annet utstyrsprodusentene Oceanic og Hollis.
Dykkepioneren Bob Hollis er død
Foto: Bob Hollis Collection/TDISDI/Facebook
MINNEORD

Dykkepioneren Bob Hollis er død
En av dykkeindustriens største profiler gjennom mer enn et halvt århundre har gått bort. Bob Hollis grunnla blant annet utstyrsprodusentene Oceanic og Hollis.
  7. januar 2023
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
– Det er med stor sorg vi kunngjør at Robert Hollis har gått bort, 85 år gammel. Han sovnet stille inn omgitt av familien, skriver Hollis på Facebook.

Bob Hollis var en av de første uv-fotografene på den amerikanske vestkysten, og grunnla Underwater Photographic Society of Northern California i 1966.





Samme år åpnet han dykkebutikken Anchor Shack, og solgte undervannshus, blitser og lykter. I 1972 grunnla han selskapet American Underwater Products, som laget produkter under navnet Oceanic.

Ti år senere var Oceanic en av de ledende produsentene av dykkerutstyr. Senere startet han selskapet Hollis, som spesialiserer seg på utstyr til teknisk dykking.

Annonse:


– Bob grunnla Oceanic og Hollis, og ville at alle skulle få å oppleve å dykke. Han gav tusenvis av mennesker jorden rundt muligheten til det, skriver Hollis.

I 2017 ble de to selskapene kjøpt av Huish Outdoors, som representeres i Norge av Frivannsliv. Bob Hollis ble innlemmet i International Scuba Diving Hall of Fame i 2002.



Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Ta PADI grunnkurs hos Nemo

    PADI Open Water Diver er inngangsbilletten for deg som vil begynne å dykke, og kursene hos Nemo i Bergen er svært populære. Gi deg selv eller noen du er glad i den perfekte gaven!

ANNONSE:

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Dykk Thistlegorm og 11 andre vrak

    Dykkebazaar og Aggressor Fleet byr på en fantastisk liveaboard hvor man får dykke alle de beste vrakene i Rødehavet – og de har gode betingelser for dykkeklubber og grupper.
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS