Reiste fra Kambodsja for å dykke Cambodia
Hege Cecilie Bye driver dykkesenter i Kambodsja, og reiste nylig halve jorden rundt for å dykke på et vrak i Norge. – Jeg måtte jo bare dykke på D/S Cambodia, sier hun.
Reiste fra Kambodsja for å dykke Cambodia
Foto: Geir Eliassen, Arendal Undervannsklubb
VRAK

Reiste fra Kambodsja for å dykke Cambodia
Hege Cecilie Bye driver dykkesenter i Kambodsja, og reiste nylig halve jorden rundt for å dykke på et vrak i Norge. – Jeg måtte jo bare dykke på D/S Cambodia, sier hun.
  21. oktober 2019
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Det har naturlig nok blitt lite dykking i Norge de siste årene, men da hun var hjemme for noen uker siden ville hun benytte sjansen. Ikke langt fra familiehytta ligger det et vrak hun gjerne ville besøke.

– Jeg kjenner Geir Eliassen i Arendal Dykkerklubb fra den gangen vi begge var med på å arrangere Diversnight, og han fortalte meg om vraket av D/S Cambodia. Jeg måtte jo bare dykke der, forteller hun.

Klubben stilte opp med både dykkerutstyr og en undervannsscooter til den langveisfarende gjesten, og Eliassen ble med som dykkebuddy og for å forevige det litt spesielle øyeblikket.



Foto: Geir Eliassen, Arendal Undervannsklubb


D/S «Cambodia» var et 100 meter langt dampskip som forliste ved Hauglandsgrunna utenfor Fevik ved midnatt den 15. februar 1910, på reise fra Fredrikstad til Sør-Afrika.

Det raste storm i området, og besetningens desperate forsøk på å sette ut livbåtene resulterte bare i at de ble ødelagt av bølgene som slo over skipet.

Annonse:


Kort tid etter forsvant kaptein Christensen og femten mann i dypet, og D/S Cambodia brakk i to deler.

Vraket ligger i dag på 25–32 meters dyp, og er fortsatt i rimelig god stand. Det er mye spennende å se, og vraket er et populært dykkemål for klubbene i området.





Hege Cecilie Bye driver dykkesenteret Octopuses Garden på øya Koh S'dach i Kambodsja sammen med samboeren Kristoffer Fjeldså, tidligere skolesjef på Dykkersport og Oslofjorden Dykkesenter.

For fem år siden tok de to instruktørene steget ut i verden og åpnet sitt eget dykkesenter på en liten øy sørvest for hovedstaden Phnom Penh. Hit kommer både backpackere og familier på ferie, og flere norske gjester har vært innom.






Det er masse flott dykking i Kambodsja. Dykkesenteret Octopuses Garden holder til på øya Koh S'dach ved nasjonalparken Boutum Sakor. Foto: Hege Cecilie Bye


– I starten var det mest venner og kjente, men etter hvert har vi fått en bra kundekrets og har mye å gjøre. Noen kommer tilbake flere ganger, og andre kommer fordi de har hørt om oss fra tidligere gjester, forteller Bye.

– Det var et flott dykk! Det var deilig å dykke hjemme i Norge igjen, det er lenge siden. Jeg har faktisk savnet grønt vann, sier Hege Cecilie Bye.

LES OGSÅ
Ikke vent – bestill nytt pass nå


Bye er nå tilbake på Octopuses Garden i Kambodsja igjen, travelt opptatt med å gå gjennom rundt 50 søknader – senteret skal ansette en ny divemaster og instruktør.

– Vi håper også det kommer flere norske dykkere på besøk. Det var mange som var nysgjerrige på dykkingen i Kambodsja og gav uttrykk for at de hadde lyst til å komme, avslutter hun.






Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Se nå: Gratis webinar om nattdykking

    Frivannsliv har lagt ut en reprise av et spennende webinar og nyttig webinar om nattdykking for fridykkere. Her kan du lære mer om utstyr, sikkerhet og undervannsjakt om natten!
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS