Fant gammelt vrak i Mjøsa
Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) og NTNU har de siste to ukene kartlagt utvalgte områder i Mjøsa, på jakt etter dumpeplasser. Nå har de funnet et vrak som kan være 700 år gammelt.
Fant gammelt vrak i Mjøsa
Foto: Forsvarets forskningsinstitutt/NTNU
VRAKFUNN

Fant gammelt vrak i Mjøsa
Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) og NTNU har de siste to ukene kartlagt utvalgte områder i Mjøsa, på jakt etter dumpeplasser. Nå har de funnet et vrak som kan være 700 år gammelt.
  17. november 2022
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Vrakfunnet ble offentliggjort på et pressetreff i Mjøsas Ark i formiddag, melder Oppland Arbeiderblad (bak betalingsmur).

– Vraket ble funnet på 410 meters dyp. Funnet er neppe eldre enn 1300-tallet, men samtidig neppe yngre enn 1850. Det kan være en viktig brikke for å forstå sjøfarten på Mjøsa, sier arkeolog Øyvind Ødegård ved NTNU.

Vrak

Vraket kan være et av de eldste som er funnet i Mjøsa. Foto: FFI/NTNU


Funnet ble gjort ved hjelp av den autonome undervannsfarkosten Hugin, som opererer uten fysisk forbindelse til overflaten og samler data ved hjelp av avansert sonarteknologi.

– Når data fra Hugin viser funn, kan forskerne gå ned med undervannskamera og innhente mer data, opplyser FFI.

Hugin

Hugin AUV. Foto: FFI


Foreløpig har forskerne ikke kunnet gjøre nærmere undersøkelser av vraket, som er omtrent 10 meter langt og ca. 2,4 meter bredt.

Vraket kan ifølge marinarkeologene være et av de eldste som er funnet på bunnen av Mjøsa, som med sine 368 km2 er Norges største innsjø.



Blant funnene Forsvarets forskningsinstitutt og NTNU har gjort, er også vraket av D/S Lillehammer, melder Romerikes Blad.

Den 87 fot lange båten ble bygd på Eidsvoll i 1908, og gikk i trafikk frem til 1960. Etter å ha vært landsatt på Toten ble den senket på dypt vann i 1975.

D/S Lillehammer



Bakgrunnen for undersøkelsene er at Forsvarsdepartementet ønsker å kartlegge eventuelle eksplosiver og ammunisjonsavfall, og å vurdere miljøfaren.

Ammunisjon og eksplosiver ble i en årrekke dumpet i Mjøsa. Dette startet rett etter krigen, da store mengder krigsetterlatenskaper fra tyskerne havnet i innsjøen.

Vrak

Et av vrakene som er funnet er D/S Lille­hammer, til venstre på bildet. Foto: FFI/NTNU


Også i tiårene etter ble Mjøsa brukt til dette formålet, blant annet av Raufoss Ammuni­sjonsfabrikk, skrev FFI i en pressemelding onsdag.

Mjøsa har også i årtier blitt brukt som dumpeplass for bilvrak, industriavfall og mye annet. Det dumpede materialet er dårlig kartlagt, og det er potensielt farlig.

Annonse:


Prosjektet har pågått i omtrent to år, og funnene som er gjort til nå trenger slett ikke å bli de siste – ingen vet hva som fortsatt skjuler seg på bunnen.

– Noen snakker om at båter helt fra vikingtida kan være delvis bevart. Derfor er også arkeologer med i arbeidet, forteller FFI.



Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Begynne å dykke - eller ta et videregående kurs?

 

IANTD tilbyr opplæring på alle nivåer fra nybegynner til avansert teknisk nivå. Organisasjonen var først ute med forskjellige kurs i teknisk dykking på 90-tallet. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr IANTD-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Bli yrkesdykker – søknadsfrist i dag

    Dykkerutdanninga ved Høgskulen på Vestlandet er ei fagskuleutdanning som gir deg dei fleste sertifikata du treng som yrkesdykkar. Snart er det søknadsfrist for kurset som startar til hausten.

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Bli minedykker – søknadsfrist i dag!

    Minedykkerkommandoen er en avdeling bestående av spesialtrente dykkere som er utdannet til å uskadeliggjøre alle typer eksplosiver, og de har en av Norges tøffeste jobber.
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS