Redskap for en halv million returnert til fiskerne
Fiskeredskaper verdt om lag en halv million kroner ble levert tilbake til lokale garn- og snurrevadfiskere fra Nordland da opprenskingsfartøyet M/S Liafjord ankom Træna.
Redskap for en halv million returnert til fiskerne
Foto: Fiskeridirektoratet
OPPRYDDING

Redskap for en halv million returnert til fiskerne
Fiskeredskaper verdt om lag en halv million kroner ble levert tilbake til lokale garn- og snurrevadfiskere fra Nordland da opprenskingsfartøyet M/S Liafjord ankom Træna.
  23. september 2019
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Siden slutten av august har Fiskeridirektoratet drevet opprensking av tapte redskaper i Barentshavet og på kysten fra Finnmark og sørover.

Redskapene er hentet opp av det innleide fartøyet M/S Liafjord som en del av de årlige opprenskingstoktene Fiskeridirektoratet gjennomfører.

Teine

Opprenskingstoktet startet med at 1.200 teiner og 50.000 meter tau ble hentet opp fra bunnen i Barentshavet. Fiskeridirektoratet har tidligere også levert tilbake tapt utstyr til fiskere i Andenes. Foto: Christian Skauge


– Årsakene til at fiskere mister redskap under fiske er flere. Blant annet har gjenfunne snurrevader vært fulle av stein og ikke mulig for eierne å få opp, og garnlenker er avslitt og tatt av strøm, sier toktleder Gjermund Langedal i Fiskeridirektoratet.

På opprenskingsfartøyet M/S Liafjord er det lite som begrenser aktiviteten og fartøyet kan operere under de fleste forhold. Det har for eksempel vært tatt opp garnlenker selv om bølgene har vært over åtte meter høye.

LES OGSÅ
Beslagla 135 ulovlige teiner fra én person


Marin forsøpling er et vidt begrep som brukes hyppig, og er gjerne knyttet til noe som skjødesløst er havnet i sjøen.

– Årlige opprenskingstokt i snart 40 år har vist at det er slett ikke alle fiskere som passer like godt på fiskeredskapene, sier Langedal.

1.200 snøkrabbeteiner fjernet fra havbunnen


Han understreker imidlertid at det er viktig å forstå at de fleste fiskeredskaper er mistet som en konsekvens av omstendigheter som fiskeren ikke rår over, og representerer ofte et betydelig økonomisk tap.

Opprenskingstoktet er nå i innspurten og bare fiskefeltene utenfor Møre og Romsdal (Mørefeltene) gjenstår før toktet avsluttes.

Annonse:


Alt som ikke er levert tilbake til eier vil da bli losset for gjenvinning og deponi. Sokneutstyret legges også på land for klargjøring til nytt oppdrag neste år.

Tapt eller gjenstående fiskeredskap skal meldes inn til Kystvaktsentralen på tlf. 07611.

Kilde: Fiskeridirektoratet



ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Ta PADI Rescue Diver i Halden

    Det kanskje viktigste kurset for dykkere er PADI Rescue Diver, hvor du lærer å forbygge og håndtere situasjoner som kan oppstå. I oktober kan du ta kurset hos Halden Dykkersenter.

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Heng 500 dykkesteder på veggen

    Hvem er ikke glade i kart? Awesome Maps lager en rekke morsomme, håndtegnede kart fra hele verden – og i sortimentet har de naturligvis også et kart over verdens beste dykkesteder.
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS