Tyrkia invaderes av fremmede arter
Over 500 fremmede arter som primært kommer gjennom Suezkanalen truer det marine livet i Middelhavet. Fjorten av verdens verste invaderende arter er funnet i Tyrkia.
Tyrkia invaderes av fremmede arter
MILJØ

Tyrkia invaderes av fremmede arter
Over 500 fremmede arter som primært kommer gjennom Suezkanalen truer det marine livet i Middelhavet. Fjorten av verdens verste invaderende arter er funnet i Tyrkia.
  31. juli 2023
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Tall fra General Directorate of Nature Conservation and National Parks viser at økosystemet langs den tyrkiske kysten er under stort press.

Forskere har identifisert hele 539 fremmede arter, og i en rapport kommer det frem av 105 av disse regnes som invaderende.

Fremmede arter

Algen Caulerpa cylindracea, den langpiggete kråkebollen Diadema setosum, rødehavsmulle Parupeneus forsskali og den giftige stripete korallmallen Plotosus lineatus. Foto M. Bilecenoglu


Forskerne kunne legge 185 nye fremmede arter til listen, som sist ble oppdatert i 2011. Blant disse er fjorten arter som regnes som de farligste i verden.

En av dem som vekker bekymring er er silver-cheeked toadfish (Lagocephalus sceleratus), som hører til i familien kulefisker.

Fremmede arter

Illustrasjon: Çinar ME, Bilecenoglu M, Yokes MB, Öztürk B, Taskin E, Bakir K m.fl.


Den ble oppdaget i Middelhavet for første gang i 2013, og har siden spredt seg både til Adriaterhavet og helt vest til Frankrike.

– Dessverre er den svært giftig og bør ikke ende opp på middagsbordet, skriver EU Maritime & Fish på Facebook.

LES OGSÅ
Over 40 fremmede marine arter


Dragefisken er en annen invaderende art fra Rødehavet som kan komme til å gjøre stor skade i Middelhavet, slik den har gjort i Karibia.

Den finnes nå i store mengder langs kysten av Tyrkia og på Kypros, og den ble rapportert på Malta i 2016.

Dragefisk



I tyrkiske farvann ble det også funnet steinfisk og den giftige arten stripet korallmalle, som har forårsaket en rekke skader på fiskere i Israel.

Forskerne har beregnet at omlag 72% av de fremmede artene har kommet gjennom Suezkanalen, mens rundt 25% har kommet med ballastvann.



Det er særlig fisk, bløtdyr, leddyr og børsteormer som dukker opp, men det registrert fremmede arter i så godt som alle dyregruppene i havet.

Forskerne regner med at tre fjerdedeler av de fremmede artene har etablert seg permanent og formerer seg langs den tyrkiske kysten.





ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Ta dykkelappen hos OFDS før jul

    Dykking er en kjempespennende aktivitet, og ingenting er bedre enn å ha et dykkesertifikat i baklommen når du skal på vinterferie. Meld deg på – Oslofjorden Dykkesenter har et kurs på planen før jul.

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Er du interessert i dykkehistorie?

    Norsk Dykkehistorisk Forening arbeider for at det som både er et yrke, en hobby, en del av det norske forsvaret og en vitenskap skal få belyst og bevart sin historie.
Siste videoer:
ANNONSE:
ANNONSE:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2023 Forlaget Dykking AS