Storsatsing på rydding av tapte redskaper
Handelens Miljøfond støtter arbeidet med opprydding av spøkelsesredskap i nasjonalparker. Nå står Jomfruland, Færder og Ytre Hvaler for tur.
Storsatsing på rydding av tapte redskaper
Foto: Liv Eva Welhaven Løchen/Havforskningsinstituttet
MILJØ

Storsatsing på rydding av tapte redskaper
Handelens Miljøfond støtter arbeidet med opprydding av spøkelsesredskap i nasjonalparker. Nå står Jomfruland, Færder og Ytre Hvaler for tur.
  5. mai 2021
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Handelens Miljøfond har tidligere støttet det ambisiøse prosjektet ledet av Havforskningsinstituttet i samarbeid med Green-Bay AS, hvor målet er å stoppe tilførsel av og rydde vekk alle tapte fiskeredskaper som ligger på havbunnen i Raet nasjonalpark.

Prosjektet har en nullvisjon for spøkelsesfiske. Nå utvides arbeidet kraftig, og Handelens Miljøfond støtter det viktige oppryddingsarbeidet på havbunnen med 22 millioner kroner.

Marine nasjonalparker

Disse tre marine nasjonalparkene skal nå ryddes for spøkelsesredskaper. Kart: Miljødirektoratet


– Prosjektet er viktig, fordi vi ikke bare rydder plast fra havets bunn, vi rydder også plast som er designet for å drepe. Tapte spøkelsesredskaper utgjør et enormt problem for livet i havet, og nå skal vi få disse redskapene vekk, sier Eirik Oland, fagsjef i Handelens Miljøfond.

Havforskningsinstituttet har opparbeidet viktig erfaring fra ryddingen i Raet nasjonalpark, og tar med seg denne når Jomfruland, Færder og Ytre Hvaler nasjonalparker skal ryddes for tapte fiskeredskaper.

LES OGSÅ
Jakter på flere ryddeaktører


Erfaringene så langt indikerer at det finnes mer enn hundre tusen tapte fiskeredskap bare i Skagerrak.

– Spøkelsesredskap er et enormt og ganske usynlig plastproblem som Havforskningsinstuttet og Green-Bay nå har fått velfortjent tillit til å fortsette arbeidet med, sier Oland.

Les mer om Havforskningsinstituttets arbeid og om det utvidede prosjektet her.