M/S Joma ble tatt av en brottsjø
Den 20. juni 1970 ble M/S Joma tatt av en brottsjø utenfor Jomfruland på reise fra Kragerø til Halden med brostein. Hele besetningen på tre mann omkom i forliset.

Foto: Tore Emil Lien
M/S Joma ble tatt av en brottsjø
Den 20. juni 1970 ble M/S Joma tatt av en brottsjø utenfor Jomfruland på reise fra Kragerø til Halden med brostein. Hele besetningen på tre mann omkom i forliset.
20. juni 2025
Vraket ble funnet av Bjørn Aasrum i april 2003 ved hjelp av ekkolodd, og det første dykket til ca. 60 meters dyp bekreftet at lasten uten tvil var stein.
Video: Thomas Nilsson/YouTube
M/S Joma het opprinnelig Bruinvisch, og ble bygd ved Pannevis & Soon i Nederland i 1929. Hun målte 32,3 x 6,3 meter og var eid av rederiet N.V. Visserij Bruinvisch.
Da krigen kom gikk Bruinvisch til England, hvor hun ble rekvirert av Royal Navy og konvertert til akustisk minesveiper. I 1944 deltok hun som røyklegger ved Mulberry-havnene under invasjonen av Normandie.

Vraket ligger på 60 meters dyp utenfor Jomfruland. Foto: Tore Emil Lien
I 1953 ble båten kjøpt av Hans O. Solberg i Haugesund, og ble ombygd til snurper og fraktefartøy med nytt styrhus og to luker.
Hun gikk for det meste i kystfrakt til hun forliste ved Jomfruland lørdag 20. juni 1970.

LES OGSÅ
Er du interessert i vrakdykking?
Den nøyaktige posisjonen er ikke kjent for oss i redaksjonen i Dykking, så kartet ovenfor angir bare en omtrentlig beliggenhet.
Vraket ligger nesten opprett med en slagside på 10–15 grader. Baugen er delvis begravet i sjøbunnen og propellen står omtrent fire meter over bunnen – et uvanlig og flott syn.

Rattet er et flott fotomotiv. Foto: Tore Emil Lien
Dybden på ca. 60 meter gjør at av M/S Joma bare er egnet for teknisk dykking, og vraket nytes best med trimix i flaskene eller rebreather.
De som tidligere abonnerte på bladet Dykking kan finne frem utgave 4/2014 – der kan du lese hele historien om hva som skjedde med M/S Joma.

M/S Joma. Foto: Dykkings arkiv
M/S JOMA | |
Tidl. navn: | ex Bruinvisch |
Type: | Kystfrakter, opprinnelig fiskebåt |
Bygd: | 1929 ved Pannevis & Soon, Holland (#429) |
Mål: | 106,1 x 20,7 x 10,5 fot |
Tonnasje: | 189 BRT |
Motor: | Wichmann dieselmotor, 240 bHK |
Forlisdato: | 20. juni 1970 |
Årsak: | Brukket ned av en brottsjø |
Sted: | Ved Jomfruland |
Dybde: | Ca. 60 meter |
Last: | Brostein fra Norsk Hyperitt |
Reiserute: | Kragerø – Halden |
Rederi: | Hans O. Solberg P/R, Vedavågen/Haugesund |