Mystisk funn i Østersjøen
Da OceanX publiserte et sonarbilde av det som har blitt kjent som «Baltic Sea Anomaly» i 2011 gikk nyheten verden rundt. Var det en UFO, noe menneskeskapt eller et naturfenomen?
Mystisk funn i Østersjøen
Slik så kunstneren Hauke Vagt på nettstedet Deviantart.com for seg objektet som ble funnet.
DOKUMENTAR

Mystisk funn i Østersjøen
Da OceanX publiserte et sonarbilde av det som har blitt kjent som «Baltic Sea Anomaly» i 2011 gikk nyheten verden rundt. Var det en UFO, noe menneskeskapt eller et naturfenomen?
  Av Dykking.no
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Da nyheten om det utrolige funnet ble kjent meldte flere medier at det bare kunne beskrives som vraket av et romskip.

Mange påpekte den utrolige likheten med «Millennium Falcon» fra Star Wars-filmene, og nettet fosskokte av teorier.

Sonarbilde

Slik så det originale sonarbildet av objektet ut. Foto: OceanX


I 2012 besøkte OceanX stedet og fikk de første ROV-bildene. Senere var også dykkere nede på 90 meters dyp for å undersøke objektet.

Det det fant overrasket både dem selv og forskerne. Noen mente at objektet måtte være menneskeskapt, andre at det var en naturlig steinformasjon.

Se «The Mystery Beneath» her:






Dennis Asberg fra OceanX forteller i dokumentaren at de hadde 300.000 besøkende i døgnet på www.oceanexplorer.se, og at de fikk rundt 50.000 e-poster med henvendelser om det merkelige funnet.

Kunne det 60 meter lange, nesten sirkelrunde objektet være forsårsaket av en meteor eller en gigantisk gassboble?

Annonse:


OceanX mottok også advarsler fra religiøse sekter som advarte dem mot å dykke og at objektet kunne ta livet av alle menneskene på jorden.

Andre mente det var en manifestasjon av djevelen eller en portal ned til helvete. Uansett dykket OceanX på objektet, etter nøye analyse av sonar­bildene.