Venstres miljøpris til Erling Svensen
Eigersund Venstre sin miljøpris for 2021 er tildelt Erling Svensen. Med fare for at prisen kunne bli utvannet ble den delt ut under havets overflate.
Venstres miljøpris til Erling Svensen
Prisutdeler Johan Aakre (til venstre) og prisvinner Erling Svensen var åpenbart fornøyd de kom til overflaten etter at prisutdelingen var gjennomført. Foto: Thor Petter Rasmussen
MILJØPRIS

Venstres miljøpris til Erling Svensen
Eigersund Venstre sin miljøpris for 2021 er tildelt Erling Svensen. Med fare for at prisen kunne bli utvannet ble den delt ut under havets overflate.
  10. juli 2021, Gunnar Kvassheim
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Johan Aakre fra Eigersund Venstre overrakte prisen med en begrunnelse som i høyeste grad holder vann:

Svensen får prisen for langvarig innsats for å øke forståelsen for hvor viktig det er å ta vare på naturen og det biologiske mangfoldet i havet og på land.

Erling Svensen

Johan Aakre (til venstre) overrakte prisen til Erling Svensen i prisvinnerens rette element. Foto: Thor Petter Rasmussen


Erling Svensen er en velrennomert og prisbelønnet undervannsfotograf. Han har illustrert mange bøker om dyrelivet i havet.

Boken “Dyreliv i havet - norsk marin fauna”, som har kommet i sju utgaver, brukes flittig som oppslagsverk av forskere og ved undervisningsinstitusjoner.

LES OGSÅ
Denne har aldri tidligere blitt funnet i Norge


Erling Svensen har også medvirket til bøker rettet mot barn. Bokutgivelsene har bidratt til økt kunnskap om dyrelivet i havet og betydningen av å ta vare på dette.

Med sin enestående kunnskap om miljøtilstanden og dyrelivet på store deler av norskekysten har Svensen engasjert seg i flere kontroversielle saker. Hans engasjement har påvirket utfallet i favør av natur og dyreliv.

LES OGSÅ: Dyreliv i havet – et must for dykkere


Svensen er en ressurs og medspiller for sentrale deler av miljøbevegelsen i Norge.

Tidligere i sommer ble Svensen oppnevnt som medlem av Nasjonalkomiteen for havforskningstiåret.

Annonse:


Komiteen skal være med på å sikre at norsk innsats oppnår tiårets mål, gi råd og utveksle informasjon, være ambassadører for tiåret og delta i ulike aktiviteter.

Eigersund Venstre delte for første gang ut miljøpris i 1983 da lokallaget var 100 år. Prisen ble da tildelt Egersund Skog- og Treplantningselskap.

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Gratis intro til uv-jakt og sanking

    Vil du komme i gang med undervannsjakt eller sanking av skjell, krabber og annen sjømat? Bli med på et gratis webinar hvor Martin Helseth forteller deg mer!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Ta PADI Open Water i Arendal

    Agder Dykkersenter inviterer alle som har lyst til å begynne å dykke til å melde seg på PADI Open Water Diver grunnkurs i Arendal i 1. mai-helgen.
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS