FN markerer Verdens Tunfiskdag
Verdens tunfiskdag ble vedtatt i en resolusjon av FNs generalforsamling i 2016. Dagen markeres 2. mai hvert år for å sette søkelys på viktigheten ved bærekraftige fiskebestander.
FN markerer Verdens Tunfiskdag
Gulfinnet atlantisk tunfisk i et oppdrettsanlegg. Foto: Jeff Muir, NOAA
TUNFISK

FN markerer Verdens Tunfiskdag
Verdens tunfiskdag ble vedtatt i en resolusjon av FNs generalforsamling i 2016. Dagen markeres 2. mai hvert år for å sette søkelys på viktigheten ved bærekraftige fiskebestander.
  Av Dykking.no
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Atlantisk blåfinnet tunfisk er den største av de 15 artene tunfisk som finnes i verden. Den kan bli opptil 4,6 meter lang og veie nesten 700 kilo.

Her hjemme kalles den ofte for makrellstørje, og er en rask svømmer som er målt til hele 66 kilometer i timen.

SE VIDEO
Tunfisk bidrar til havets helse


Arten finnes som navnet tilsier i Atlanterhavet, og er utbredt fra Mexicogolfen, nord til Island og Norge. Den er også vanlig i Middelhavet. Andre tunfiskarter finnes over hele verden.

Tunfisk er svært etterspurt og utsatt for overfiske som truer bestanden. Fisken er viktig for svært mange land økonomisk og er en viktig kilde til mat.





Det var tidligere mye tunfisk i norske farvann, og det ble drevet et omfattende fiske etter «størje» langs store deler av kysten.

Dessverre ble det tatt for mye, og dette førte til at tunfisken forsvant nesten helt fra våre kyster i flere tiår.

LES OGSÅ
Makrellstørje jager brugde


De siste årene har den imidlertid begynt å dukke opp igjen, og det er derfor åpnet for et begrenset, strengt regulert fiske.

Mye av fangsten gjøres i samarbeid med havforskere, slik at man skal få en bedre oversikt over bestanden og kunne forvalte den på en god måte.

Tunfisk i Myken

Det ble tidligere tatt store fangster av makrellstørje langs Norskekysten. Her fra fiskeværet Myken på Helgelandskysten på 1950-tallet.


I 2025 er kvoten på 386,4 tonn, inkludert 15 tonn som er satt av som bifangst. Det er også åpent for rekreasjonsfiske for dem som har adgang til å delta i merk-og-slippfisket.

Den internasjonale kvoten er på 40.570 tonn, det samme som de siste årene. Makrellstørja er oppført som utrydningstruet på IUCNs rødliste.

 
Annonse:


Tunfisk er spesielt ettertraktet til sushi, og den blåfinnete atlantiske tunfisken regnes som den aller beste.

En fisk på 278 kilo ble solgt for utrolige 3,1 millioner dollar på auksjon i Tokyo i januar 2019 – en kilopris på nesten 120.000 kroner.

Flere steder i verden drives det oppdrett av tunfisk, blant annet på Malta og i Australia. Praksisen er omstridt, spesielt fordi mange haier og delfiner dør når de blir fanget i de enorme nettene.






ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

Norges Dykkeforbund utdanner dykkere etter retningslinjene til CMAS, det internasjonale dykkeforbundet. Utdanningen skjer gjennom dykkeklubbene eller hos autoriserte dykkeskoler. Flere av dykkesentrene i bransjeregisteret tilbyr også CMAS-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Ta dykkelappen hos OFDS

    Dykking er en kjempespennende aktivitet, og ingenting gjør ferien bedre enn å ha et dykkesertifikat i baklommen. Oslofjorden Dykkesenter holder kurs i juni.

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS