Kveita må være litt større enn før
Du er vel klar over at minstemålet på kveite har økt? I sommer ble også fredningen i gyteperioden utvidet til å gjelde over hele landet.
Kveita må være litt større enn før
Foto: Michael Byø (etter avtale)
UNDERVANNSJAKT

Kveita må være litt større enn før
Du er vel klar over at minstemålet på kveite har økt? I sommer ble også fredningen i gyteperioden utvidet til å gjelde over hele landet.
  9. august 2023
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
– Kveitebestanden synes å ha hatt en positiv utvikling med god rekruttering i nord, men grunnet økt fangstinnsats i fisket er det nå innført nye reguleringer, skriver Fiskeridirektoratet i en pressemelding.

I sør har bestanden vært svak over lang tid, og det er behov for gjenoppbygging. Fra 1. juni ble det derfor innført nye regler.

LES OGSÅ
Uetisk troféjakt på Hitra


Minstemålet for kveite er økt fra 80 til 84 cm, som tilsvarer kveite på ca. 7 kg. Dette skal bidra til å sikre rekrutteringen og en bedre utnyttelse av fiskens vekstpotensial.

Det økte minstemålet gjelder for både yrkes- og rekreasjonsfisket – og dermed også for undervannsjakt.

Husk minstemålet når du jakter


Fredningen av kveite i gyteperioden fra 20. desember til 31. mars utvides til å gjelde alle redskaper i hele landet, slik det som før har vært gjeldende i sør.

– Dette innebærer at det heller ikke er tillatt å fiske kveite med stang eller håndsnøre i fredningsperioden, heter det i pressemeldingen.



Det er også innført strengere krav til rapportering og røkting for yrkesfiskere. Reguleringene for fiske av kveite inngår i høstingsforskriften.

Fiskeridirektoratet vil i 2024 gjennomføre en ny høring hvor det vil bli vurdert ytterligere reguleringer i fritids- og turistfisket etter kveite.



ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

Norges Dykkeforbund utdanner dykkere etter retningslinjene til CMAS, det internasjonale dykkeforbundet. Utdanningen skjer gjennom dykkeklubbene eller hos autoriserte dykkeskoler. Flere av dykkesentrene i bransjeregisteret tilbyr også CMAS-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • – Vi gjør service for alle dykkere

    Gass og Pusteservice i Drøbak er ikke bare et servicesenter for bransjen – de tar også imot ventilsett og flasker fra dykkere. Kanskje det er på tide med litt vedlikehold?

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Ta Advanced-kurs hos OFDS

    Har du tatt grunnkurs i dykking? Ta et skritt videre og bli med på neste PADI Advanced Open Water Diver-kurs hos Oslofjorden Dykkesenter!
Siste videoer:
ANNONSE:
ANNONSE:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2023 Forlaget Dykking AS