Blekksprut tok selfie – vant fotokonkurranse
Et bilde sier mer enn tusen ord, heter det – men det er ikke alltid det forteller hele sannheten. Hvem skulle trodd at en blekksprut stod bak et av vinnerbildene i Ocean Art Photo Contest?

Foto: Gaetano Dario Gargiulo/Ocean Art 2020
Blekksprut tok selfie – vant fotokonkurranse
Et bilde sier mer enn tusen ord, heter det – men det er ikke alltid det forteller hele sannheten. Hvem skulle trodd at en blekksprut stod bak et av vinnerbildene i Ocean Art Photo Contest?
24. januar 2021
Konkurransen arrangeres av Underwater Photography Guide og Bluewater Photo and Travel, og Gaetano Gargiulo vant vidvinkelkategorien med dette utrolige bildet – godt hjulpet av en nysgjerrig blekksprut :

«The Day of the Tentacle». Foto: Gaetano Gargiulo/Ocean Art 2020
Selv om et bilde av en blekksprut med mennesker i bakgrunnen er uvanlig i seg selv, er historien bak bildet mer utrolig enn man kan forestille seg:
– Den dagen bildet ble tatt var jeg opptatt med en fjærepytt hvor jeg hadde oppdaget en blekksprut. Jeg la kameraet i vannet, og blekkspruten begynte å undersøke det. Til min store overraskelse begynte den å ta bilder, forteller Gargiulo til Underwater Photography Guide.

LES OGSÅ
Her er vinnerbildene i Ocean Art 2020
Bildet ble tatt i Kamay Botany Bay National Park i New South Wales i Australia, og viser at når man er kreativ og utnytter mulighetene trenger man ikke engang dykke for å ta fantastiske undervannsbilder.

Gaetano Gargiulo vant en ukes opphold på Salomonøyene. Foto: Bilikiki.com/Matt Smith
Bildet ble også kåret til «Best in Show» i den prestisjefylte fotokonkurransen, som er en av de største i verden for undervannsfoto.
Den heldige fotografen ble belønnet med en ukes liveaboard på Solomonøyene med Bilikiki Cruises. Det er uklart om blekkspruten skal være med.

LES OGSÅ
Vant to gull i Ocean Art Contest 2020
– Blekksprutbildet var utrolig imponerende. Den eneste bekymringen jeg har er at blekkspruten burde få sin andel av premien, siden den hjalp til med å ta bildet, sier redaktøren for Underwater Photography Guide, Scott Gietler.
Gaetano Gargiulo brukte en Nikon D850+ med et 15mm objektiv i et undervannshus fra Isotta – en rigg selv en blekksprut kan håndtere.