Blekksprut tok selfie – vant fotokonkurranse
Et bilde sier mer enn tusen ord, heter det – men det er ikke alltid det forteller hele sannheten. Hvem skulle trodd at en blekksprut stod bak et av vinnerbildene i Ocean Art Photo Contest?
Blekksprut tok selfie – vant fotokonkurranse
Foto: Gaetano Dario Gargiulo/Ocean Art 2020
UNDERVANNSFOTO

Blekksprut tok selfie – vant fotokonkurranse
Et bilde sier mer enn tusen ord, heter det – men det er ikke alltid det forteller hele sannheten. Hvem skulle trodd at en blekksprut stod bak et av vinnerbildene i Ocean Art Photo Contest?
  24. januar 2021
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
– Et once-in-a-lifetime bilde av en blekksprut som tar en selfie med fotografen og hans nysgjerrige familie i bakgrunnen, skrev juryen i sin begrunnelse.

Konkurransen arrangeres av Underwater Photography Guide og Bluewater Photo and Travel, og Gaetano Gargiulo vant vidvinkelkategorien med dette utrolige bildet – godt hjulpet av en nysgjerrig blekksprut :

Blekksprut

«The Day of the Tentacle». Foto: Gaetano Gargiulo/Ocean Art 2020


Selv om et bilde av en blekksprut med mennesker i bakgrunnen er uvanlig i seg selv, er historien bak bildet mer utrolig enn man kan forestille seg:

– Den dagen bildet ble tatt var jeg opptatt med en fjærepytt hvor jeg hadde oppdaget en blekksprut. Jeg la kameraet i vannet, og blekkspruten begynte å undersøke det. Til min store overraskelse begynte den å ta bilder, forteller Gargiulo til Underwater Photography Guide.

LES OGSÅ
Her er vinnerbildene i Ocean Art 2020


Bildet ble tatt i Kamay Botany Bay National Park i New South Wales i Australia, og viser at når man er kreativ og utnytter mulighetene trenger man ikke engang dykke for å ta fantastiske undervannsbilder.

Bilikiki Cruises

Gaetano Gargiulo vant en ukes opphold på Salomonøyene. Foto: Bilikiki.com/Matt Smith


Bildet ble også kåret til «Best in Show» i den prestisjefylte fotokonkurransen, som er en av de største i verden for undervannsfoto.

Den heldige fotografen ble belønnet med en ukes liveaboard på Solomonøyene med Bilikiki Cruises. Det er uklart om blekkspruten skal være med.

LES OGSÅ
Vant to gull i Ocean Art Contest 2020


– Blekksprutbildet var utrolig imponerende. Den eneste bekymringen jeg har er at blekkspruten burde få sin andel av premien, siden den hjalp til med å ta bildet, sier redaktøren for Underwater Photography Guide, Scott Gietler.

Gaetano Gargiulo brukte en Nikon D850+ med et 15mm objektiv i et undervannshus fra Isotta – en rigg selv en blekksprut kan håndtere.




ANNONSE:
ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.


Annonsørinnhold:

  • Dyreliv i havet: Lær mer om nakensnegler

    Den 7. utgaven av boka Dyreliv i havet er en skattkiste for dykkere med interesse for marinbiologi. Nå finnes den både i trykt utgave og som eBok, og det er bare én ting å gjøre: Løp og kjøp!

ANNONSE:

ANNONSE:
Les i siste utgave av bladet Dykking:
Les i siste utgave av bladet Dykking:
Image

Innhold, Dykking nr. 2/2020:

Innhold:

  • DYKKEMEDISIN: Stor COVID-19 SPESIAL
  • VRAKDYKKING: RMS Lusitania
  • UNDERVANNSFOTO: Ocean Art Photo Contest
  • RUNDEFUNNET: En tingbok forteller
  • GRUVEDYKKING: Norges svar på Tuna-Hästberg?
  • DYKKEMÅL: Dybdekart fra Lygnstøylvatnet
  • DYKKEREISE: Ponza i Italia
  • UTSTYRSTEST: KISS Sidewinder
  • PRODUKTNYTT: Nytt og nyttig på markedet

Abonnér på bladet Dykking og få spennende dykkestoff levert portofritt i postkassen!
ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Hugs å søka om du vil bli yrkesdykkar

    Dykkerutdanninga ved Høgskulen på Vestlandet er ei fagskuleutdanning som gir deg dei fleste sertifikata du treng som yrkesdykkar. No er det snart søknadsfrist for kurset som startar til hausten.
Siste videoer:
logo
Bladet Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 


© 2020-22 Forlaget Dykking AS