Dykk i arkivet: NM i UV-jakt 1984
NRK har et omfangsrikt arkiv med gamle TV-programmer, og her kom vi over et aldri så lite gullkorn: Norge Rundt hadde en reportasje fra NM i undervannsjakt på Herøy i 1984.

Foto: Skjermdump NRK
Dykk i arkivet: NM i UV-jakt 1984
NRK har et omfangsrikt arkiv med gamle TV-programmer, og her kom vi over et aldri så lite gullkorn: Norge Rundt hadde en reportasje fra NM i undervannsjakt på Herøy i 1984.
28. september 2022
Snorkling og fridykking er naturligvis mye eldre, og undervannsjakt har vært praktisert i uminnelige tider – kanskje helt siden steinalderen.
NM i UV-jakt på Herøy i 1984
Innslaget starter 58 sekunder ut i sendingen. Video: NRK Norge Rundt
Herlige kommentarer og intervju
Kommentarene er tørre i typisk NRK-stil fra denne tiden, og selv ikke når det dukker opp en brugde er det nevneverdig engasjement å spore:
– Det er observert hai i området, blant annet denne svære brugda. Ho er ikkje farlig for folk, men likevel.

LES OGSÅ
Ny norsk rekord: Breiflabb på 30 kilo
To av deltakerne, Per Erling Eide og Odd Arne Arnesen, ble intervjuet og sa seg høvelig fornøyd med innsatsen denne augusthelgen for 35 år siden.
Utstyret har forandret seg litt, men ikke så mye – forskjellene er nok tydeligere innenfor apparatdykking. Maskene har lavere volum i dag, og det er ikke lenger vanlig å dykke med oppstigningsvest.
Sikkerhetsline og bøye var tydeligvis standard allerede på 80-tallet – men det er lenge siden vi har sett en UV-jeger i knallrød drakt!
Opprinnelig publisert 05.10.2020