Freder hummeren i Tysfjord
Tysfjordhummeren ansees for å være verdens nordligste hummerbestand. Fra første oktober kan den få sitt eget fredningsområde i Stefjorden.
Freder hummeren i Tysfjord
Foto: Erling Svensen, Ocean Photo (CC BY 4.0)
HUMMER

Freder hummeren i Tysfjord
Tysfjordhummeren ansees for å være verdens nordligste hummerbestand. Fra første oktober kan den få sitt eget fredningsområde i Stefjorden.
  15. juni 2024
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Vanligvis er det lite hummer nord for polarsirkelen, men Tysfjord et hederlig unntak. Hummeren her er genetisk forskjellig fra annen hummer, og blir ikke like stor.

De siste årene har det også blitt oppdaget hummer i andre deler av Narvik kommune, samt i Lofoten og Vesterålen. Det nordligste funnet er gjort på Senja.

LES OGSÅ
Dette er verdens nordligste hummer


For å ta vare på den unike bestanden i Tysfjord har Narvik kommune etter 19 innspill om ønsket vern bedt Fiskeridirektoratet om å opprette et fredningsområde.

Nå har saken vært ute på høring, og direktoratet støtter kommunens forslag. Dermed kan det blir vedtak om fredning fra 1. oktober 2024.

Kart

Kart: Fiskeridirektoratet


Dermed kan hummeren bli vedtatt fredet i Stefjorden ved Haukøyfjorden i Tysfjorden allerede fra 1. oktober 2024.

Det vil da bli forbudt å fiske med andre redskaper enn håndsnøre, fiskestang, juksa, dorg eller snurpenot i områdene på kartet oven.



– Vi foreslår at fredningsområdene fastsettes uten tidsbestemt varighet, det vil si uten utløpsdato i forskriften, skriver Fiskeridirektoratet.

De legger til grunn at etablering av et hummerfredningsområde i Stefjorden ikke vil gi vesentlige negative konsekvenser for fiskerne i området.



ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Begynne å dykke - eller ta et videregående kurs?

 

Global Underwater Explorers tilbyr kurs for nybegynnere, erfarne dykkere og tekniske kurs for dyp dykking, grottedykking og dykking med rebreather. GUEs mål er å utvikle dine ferdigheter, effektive prosedyrer for problemløsning og gjøre deg til en bedre dykker.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Ta Advanced-kurs hos OFDS

    Har du tatt grunnkurs i dykking? Ta et skritt videre og bli med på et PADI Advanced Open Water Diver-kurs hos Oslofjorden Dykkesenter i februar!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Gratis intro til uv-jakt og sanking

    Vil du komme i gang med undervannsjakt eller sanking av skjell, krabber og annen sjømat? Bli med på et gratis webinar hvor Martin Helseth forteller deg mer!
Siste videoer:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS