
Penisormen Priapulus caudatus. Foto: Washington State Department of Ecology
Nesten uendret på 500 millioner år
tirsdag 17. februar 2026

Penisormen Priapulus caudatus. Foto: Washington State Department of Ecology
Penisormer eller priapulider, er virvelløse dyr som lever i havet. De er blant de eldste organismene vi kjenner til – og de ser nesten like ut i dag som for 500 millioner år siden.
For å finne svar på dette har forskerne samlet inn penisormer langs kysten av Troms og studert tennene de har i svelget.
– Resultatene er publisert i tidsskriftet Zoomorphology, skriver Forskersonen.no.
– Resultatene er publisert i tidsskriftet Zoomorphology, skriver Forskersonen.no.
Annonse:
Annonse:
Begynne å dykke - eller ta et videregående kurs?
IANTD tilbyr opplæring på alle nivåer fra nybegynner til avansert teknisk nivå. Organisasjonen var først ute med forskjellige kurs i teknisk dykking på 90-tallet. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr IANTD-kurs.
Annonsørinnhold:
-
Nyt vinteren i en tørrdrakt fra Ursuit
Med riktig tørrdrakt er du varm og komfortabel og kan dykke hele året. Oslofjorden Dykkesenter har et godt utvalg av drakter både for damer og herrer.
Annonsørinnhold:
-
Se nå: Gratis webinar om nattdykking
Frivannsliv har lagt ut en reprise av et spennende webinar og nyttig webinar om nattdykking for fridykkere. Her kan du lære mer om utstyr, sikkerhet og undervannsjakt om natten!
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:























